Поиск по этому блогу

6 клас Підземні води, умови їх утворення і залягання у земній корі. Термальні та мінеральні води


ррртоалолоалоалоалолоа  Тема. Підземні води, умови їх утворення і залягання в земній корі.
Мета: сформувати в учнів систему знань про підземні води як частину гідросфери; поглибити систему знань учнів про гідросферу; з’ясувати умови утворення підземних вод, виявити, які породи здатні пропускати, а які – затримувати воду; ввести поняття «верховодка», «грунтові води», «міжпластові» води, «артезіанські води»; розкрити значення підземних вод для людини; виховувати бережливе ставлення до водних багатств..
1.                  Підземні води (робота з терміном).
Підземні води — води в товщі земної кори. Для утворення підземних вод потрібні дві головні умови. Це достатня кількість атмосферних опадів і залягання водопроникних шарів гірських порід над водотривкими.
 Інформаційний калейдоскоп «Цікаво знати!»
Біблійне диво. З Біблії ми дізнаємось, як у пустелі Мойсей напоїв свій народ. Для цього він ударив палицею об скелю біля підніжжя гори Хорив, і відразу ж забила джерельна вода. У цьому сюжеті відбиті знання кочових народів про підземні води. Адже біля підніжжя гір під крихким покривом піску і вапна зазвичай збирається дощова вода. Досить розбити цю піщану шкаралупу, щоб добути воду і втамувати спрагу.



Типи підземних вод. (Розповідь учителя)
Всі підземні води поділяються за умовами залягання та за походженням. За умовами залягання підземні води поділяються таким чином:
-Верховодка. Ці води формуються на поверхні після дощів. Коли опади припиняються верховодка швидко зникає, частково проникаючи вглиб грунту, частково випаровуючись. Тобто для верховодки характерний непостійний характер існування.
-Грунтові води. Води, які залягають на першому водотривкому горизонті, називають грунтовими. Водотривким горизонтом може слугувати глина. Якщо випадає велика кількість опадів, вода просочується вглиб і зупиняється на першому водотривкому шарі гірських порід. Якщо знизу грунтові води обмежені водотривким шаром, то верхня межа грунтових вод залежить від кліматичних умов та від особливостей рельєфу. В умовах вологого клімату рівень грунтових вод досить високий. Вони залягають близько до поверхні. В низьких ділянках рельєфу рівень грунтових вод вищий, на відміну від підвищень. Тому в місцях, де спостерігається інтенсивне яро утворення, рівень грунтових вод невисокий. Водотривкі породи майже не пропускають воду. Тому грунтова вода, рухаючись в сторону нахилу водотривкого шару, може поступово опинитись між двома водонепроникними шарами гірських порід. Так утворюються між пластові води.
-Напірні або артезіанські. Між пластові води знаходяться під тиском гірських порід. Тому їх називають напірними або артезіанськими. Назва походить від назви французької провінції Артезія, де в XIII ст. викопали найглибшу в Європі криницю. Варто відмітити, що артезіанські води відрізняються надзвичайною чистотою. Це пов’язано з просочуванням та фільтрацією води через шари грунту та численних гірських порід.


Завдання для опрацювання:
1. Опрацювати параграф підручника.
2. Зробити короткий конспект, виписавши терміни.
3. Виписати найвідоміші джерела мінеральних вод України.

                                        4. Заповнення таблиці в зошитах.
Основні типи підземних вод

Умови утворення
Живлення
Господарське використання
Ґрунтові води

Міжшарові води


Комментариев нет:

Отправить комментарий